Kamera Sistemleri

Kamera sistemleri şirketin ve iş yerlerinin tercih ettiği iş yeri güvenliği ve çalışma ortamındaki olumsuz durumları engellemeye yönelik bir sistemdir. Dünyadaki şirketlerin yarısı, kamera sistemlerini gerekli görmekte ve kullanıldığı zaman suç oranının düştüğünü dile getirmektedir. Bu bakımdan iş yeri güvenlik kameralarının ilk işlevi güvenliktir.

İş yeri kamera sistemlerinin kullanım alanları şunlardır:
Lokantalar
Kafeler
Gıda üretimi yapan alanlar
Barlar
Kuyumcular
Cadde üstü dükkânı olan esnaflar
Giyim Mağazaları
Bankalar ve Bankamatik Önleri
Okul bahçesi ve çevresi,
Oteller
Mal alıp satma ile uğraşan tüm KOBİ ve şirketler
İş yeri kalabalık yerde olanlar

Tüm bunların yanı sıra kamera güvenlik sistemlerinin kurulumu ve kullanımı oldukça basittir. Kurulduktan sonra bağlantılı olan ekrandan izlenmeye hemen başlanabilir.

İş Yeri Kamera Sisteminin Sağladığı Faydalar
Gün geçtikte daha çok KOBİ ve şirket sahibinin tercih ettiği güvenlik kameraları hem içten hem de dışarıdan gelen olumsuz durumları engellemektedir. Kameranın var olması hırsızın ya da gasp edecek kişinin geri çekilmesinde önemli bir rol oynarken eğer suç işlenmişse suçlunun çabucak bulunmasını da kolaylaştırır. Bu bakımdan iş yeri güvenlik sistemlerinin en önemli unsuru olan kameranın sağladığı en ilk işlev güvenliktir. Güvenlik dışında iş yeri kamera tercihinin nedenleri şu şekilde sıralanabilir:
Ofis içi dolandırıcılığı engellemek
Çalışanların ofis içinde yasa dışı işler yapmasının önüne geçmek
Ofis içi şiddet ya da taciz gibi olaylarının tespitini sağlamak ya da bu kötü durumların yaşanmaması için caydırıcı unsur olmak
Ofise gelen misafirlerin tespiti
Çalışanları ofis içi hırsızlığa karşı korumak
İş yeri kamerasının yukarıda sayılan faydaları güvenliktir. Aynı zamanda kamera sistemleri kontrol de sağlar. Çalışanların günlük performansları, kurallara uyup uymadıkları iş yeri kamerası sayesinde kontrol edilir. Bu da şirket performansına olumlu katkı sağlar.

İş yeri kamera sistemlerinin kurulum alanları, yukarıda sayılan faydaları azami sınıra dayandıracaktır. Kameralarının kör noktasının olmaması, işlem hızının yüksek olması ve depolama alanlarının büyüklüğü ne kadar gelişmişse iş yerinin güvenliğini sağlamak ve orayı kontrol etmek o derece kolaylaşacaktır.

İş Yerine Kamera Takılması Alanlar
İş yeri kamera sisteminin var olması kadar nereye takıldığı da önemli bir meseledir. Genelde kalabalık alanlara fazlaca takışan iş yeri kameraları, şu alanlara takıldığında faydası daha da artacaktır.

Giriş ve çıkışlar: Yapılan bir araştırmaya göre hırsızlar müşteri gibi davranarak içeriye girmektedir. Güvenlik kameraları bu bakımdan hem girişe hem de çıkışa kör nokta olmayacak şekilde konulmalıdır.

Resepsiyon ya da Danışma: Giriş çıkıştan sonra mutlaka kamera olması gereken yerlerden bir tanesidir. 

Güvenlik kamera sistemi bu alanlarda en etkili korumayı sağlayan tek sistemdir.